Колектив кафедри економіки ЛНУП запрошує до спільної і взаємовигідної праці тих, для кого професія економіста може стати перепусткою в успішне життя.
Контакти
Контактний телефон: +38 (032) 22-42-936
E-mail: kafedra_ekon@ukr.net
Адреса: 80381, м. Дубляни, Львівський район, Львівська область, вул. Володимира Великого, 1, головний корпус, ауд. 318.
Сторінка університету у Facebook
https://www.facebook.com/lvivlnup
Сторінка кафедри економіки у Facebook
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063541358098
Читайте новини про нас у соцмережах!!!
Львівський національний університет природокористування
Спеціальність «Економіка»
за спеціалізаціями:
«Економіка підприємства»
«Економіка довкілля і природних ресурсів»
«Економіка інноваційної діяльності»
Освітні ступені:
«Бакалавр», «Магістр», «PhD» («Доктор філософії»)
Економіст – це професія сучасності та інвестиції у майбутнє! Все, що нам буде потрібно завтра, економісти визначають сьогодні!
Економіст – це композитор виробництва і бізнесу та диригент армії праці!
ЧЕРЕВКО Георгій Владиславович,
Заслужений діяч науки і техніки України, д.е.н., проф., академік Академії наук вищої освіти України, академік Академії економічних наук України, академік Української екологічної академії наук, член Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu (Polska)
Унікальні риси професії сучасного економіста:
перспективність – можливість саморозвиватись і самовдосконалюватись відповідно до потреб часу;
універсальність – можливість працевлаштування в будь-якій сфері діяльності;
дохідність – високий рівень заробітку;
стабільність – постійний попит на ринку праці.
Спеціальність «Економіка» – для амбітних людей, що прагнуть реалізувати себе у сучасних господарських і управлінських процесах та у втіленні власних бізнес-проєктів, стати драйвером соціально-економічних змін в суспільстві та беззаперечними лідерами у вирішенні економічних проблем соціальної та природничо-екологічної сфери.
Головний принцип підготовки – органічне поєднання теорії з практичними аспектами та триєдиність процесу: навчання – отримання учасниками нових знань, формування професійних навичок та заміна неефективних моделей поведінки на ефективніші; групової динаміки – створення здорової робочої атмосфери, використання активних методів навчання, залучення усіх учасників; розвитку особистості – можливість досягнення особистих цілей розвитку всіма учасниками, формування soft skills та креативного інтегративного мислення на засадах економіки вражень та циркулярної економіки.
Навчання за спеціальністю «Економіка» – можливість міжнародної академічної мобільності, отримання стипендій та грантів.
МАЙБУТНЄ МІСЦЕ ПРАЦІ: | МАЙБУТНЯ ПОСАДА: |
комерційна установа, підприємство, банк, закордонна компанія, університет, фінансова установа, сфера державного контролю та аудиту, дорадництво, митниця, інституції сфери природокористування, страхова компанія, сфера соціальної економіки, інвестиційний фонд, міжнародна аудиторська чи консалтингова компанія, міністерство | керівник підприємства, викладач, менеджер, економіст підприємства чи компанії, працівник міністерства, консультант з економічних питань, аналітик з питань фінансово-економічної роботи, аналітик-дорадник з інвестицій, керівник економічної служби банку, страхової чи лізингової компанії, інспектор митної служби, власник об’єкта бізнесової активності, підприємець |
ОСНОВНІ ДИСЦИПЛІНИ КАФЕДРИ ЕКОНОМІКИ: | |||
бакалавр | магістр | доктор філософії | |
Економічна теорія Економіка підприємства Регіональна економіка Національна економіка Економіка інвестицій Економіка розвитку Державне регулювання економіки та цінова політика Економіка природокористування Економіка та організація інноваційної діяльності Економіка аграрного ринку Обґрунтування господарських рішень Стратегія підприємства Оцінка економічних ризиків Внутрішній економічний механізм підприємства Управління витратами Потенціал підприємства Економічна безпека підприємства Тіньова економіка Конкурентна розвідка та основи кібербезпеки Інтелектуальна власність | Економіка вражень Економічна діагностика Циркулярна економіка Цифрова економіка Інтелектуальний бізнес Наукові дослідження в економіці Економічне обґрунтування та управління проєктами Соціальна відповідальність Публічні закупівлі Ринок і конкуренція Глобальна економіка Інноваційний розвиток підприємства
| Моделі аграрної економіки Європейська економічна інтеграція Економіка світового сільського господарства Організація ринку сільськогосподарської продукції Дорадництво у сфері агробізнесу Кооперація в агропромисловому комплексі Поведінкова економіка Право інтелектуальної власності |
Науково-дослідна робота
Для проведення наукових досліджень кафедра економіки має значний кадровий потенціал. Викладацький склад кафедри постійно здійснює наукові дослідження з питань підвищення ефективності виробництва та функціонування підприємств, галузей і бізнесу, зниження виробничих витрат та ціноутворення на продукцію, інвестиційної діяльності підприємств, організації і формування різних організаційно-господарських структур та трансформації відносин власності, інноваційного розвитку та ефективності екологізації економіки і використання природних ресурсів.
При кафедрі діє студентський науковий гурток «Економіст», члени якого регулярно стають призерами міжуніверситетських та всеукраїнських конкурсів, їх доповіді публікуються у наукових збірниках.
Неодноразово викладачі кафедри залучались обласними владними установами до розробки прогнозів, планів і рекомендацій щодо розвитку економіки та соціальної сфери Львівської області і Західного регіону України. Творчий колектив кафедри економіки постійно перебуває у процесі вдосконалення: омолоджується, зростає його педагогічна майстерність і науковий потенціал. Ефективному розвитку кафедри сприяють контакти з вченими США, Польщі, Греції, Молдови, Ізраїлю та ін.
Львівський НУП запрошує Вас на навчання за престижною спеціальністю 051 «Економіка»!
Прийом студентів на денну та заочну форму навчання в 2022 році за освітнім ступенем «Бакалавр» на основі повної загальної середньої освіти в ЛНУП: http://www.lnau.edu.ua/lnau/index.php/uk/students/specialnosti-2022/baknabazpzso2022.html
Прийом студентів на денну та заочну форми навчання в 2022 році за освітнім ступенем «Бакалавр» на основі ОКР молодшого спеціаліста, ОПС фахового молодшого бакалавра, ОС молодшого бакалавра в ЛНУП: http://www.lnau.edu.ua/lnau/index.php/uk/students/specialnosti-2022/baknaosms2022.html
Прийом студентів на денну та заочну форму навчання в 2022 році за освітнім ступенем «Магістр» на основі освітнього ступеня «Бакалавр» та на основі освітнього ступеня «Магістр» чи ОКР «Спеціаліст» в ЛНУП: http://www.lnau.edu.ua/lnau/index.php/uk/students/specialnosti-2022/magistrat2022.html
Колектив кафедри економіки ЛНУП запрошує до спільної і взаємовигідної праці тих, для кого професія економіста може стати перепусткою в успішне життя.
E-mail: kafedra_ekon@ukr.net
Контактний телефон: +38 (032) 22-42-936
Сторінка університету у Facebook
https://www.facebook.com/lvivlnau
Сторінка кафедри економіки у Facebook
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063541358098
Студентська наукова робота
Науково-дослідна робота студентів – один із дієвих засобів підвищення якості підготовки висококваліфікованих фахівців. До наукової діяльності на кафедрі залучаються студенти, які виконують індивідуальні науково-дослідні роботи в контексті пріоритетних напрямків досліджень кафедри. Участь у роботі наукового гуртка допомагає студентам розвивати творчі здібності для набуття ними необхідних фахових (професійних) і особистісних компетенцій.
Науковий гурток «Економіст»
Керівництво студентським науковим гуртком на кафедрі економіки здійснює к.е.н., доцент О.Р. Василина. Засідання учасників наукового гуртка здійснюються у формі семінарів, демонстраційних показів, круглих столів та дискусійних клубів.
Основна тематика доповідей присвячена сучасним аспектам ефективного функціонування підприємств аграрної сфери економіки, підвищення рівня їх інноваційності, соціально-економічного розвитку сільських територій, державного регулювання ринкової економіки.
Положення про студентський науковий гурток ЛНУП
Учасники студентського наукового гуртка «Економіст» виступають зі своїми доповідями на форумах, конференціях, семінарах різного рівня, публікують статті у наукових виданнях, у такий спосіб набуваючи унікальних професійних навичок та розширюючи свій світогляд.
Публікації студентів наукового гуртка «Економіст»
Студенти, які навчаються на спеціальності 051 «Економіка» і беруть участь у роботі студентського наукового гуртка «Економіст», є неодноразовими призерами щорічних звітних студентських наукових конференцій Львівського національного університету природокористування, Міжнародного студентського наукового форуму «Студентська молодь і науковий прогрес в АПК», всеукраїнських конкурсів студентських наукових робіт, всеукраїнських студентських науково-практичних конференцій та ін.
2022 рік
Переможці Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у першому турі:
Катерина Ветрова – у Сумському національному аграрному університеті зі спеціальності «Економіка сільського господарства і АПК». Тема роботи – «Інноваційно-інвестиційний розвиток молочного скотарства в сільськогосподарських підприємствах Львівської області». Науковий керівник – к.е.н., доцент С.Ф. Яців.
Олександр Патроник – в Одеському національному університеті ім. І.І. Мечникова зі спеціальності «Економіка та управління національним господарством». Тема роботи – «Розвиток агротуризму в Україні». Науковий керівник – к.е.н., доцент Н.Б. Зеліско.
Чижевський Роман – в Кременчуцькому національному університеті імені Михайла Остроградського зі спеціальності «Економіка природокористування та охорони навколишнього середовища». Тема роботи – «Органічне сільське господарство як гармонія між людиною і довкіллям». Науковий керівник – к.е.н., доцент О.Р. Василина.
Роксолана Жигайло – у Поліському національному університеті зі спеціальності «Економіка бізнесу». Тема роботи – «Інновації як чинник підвищення конкурентоспроможності». Науковий керівник – к.е.н., доцент Г.В. Сиротюк.
Юлія Гошко – у Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки зі спеціальності «Економіка». Тема роботи – «Економічний розвиток територіальних громад Червоноградського району Львівської області за нових умов фінансування». Науковий керівник – к.е.н., доцент Р.І. Магійович.
Світлана Бобик – в Кременчуцькому національному університеті імені Михайла Остроградського зі спеціальності «Економіка природокористування та охорони навколишнього середовища». Тема роботи – «Альтернативні джерела енергії як шлях економії природних ресурсів». Науковий керівник – к.е.н., доцент Р.І. Магійович.
Зробок Анна – у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка зі спеціальності «Економіка підприємства». Тема роботи – «Підвищення інвестиційної привабливості аграрних підприємств Львівської області». Науковий керівник – к.е.н., доцент С.М. Колач.
Ірина Придка – у Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки зі спеціальності «Економіка». Тема роботи – «Діджиталізація як запорука успіху сучасного аграрного бізнесу». Науковий керівник – к.е.н., доцент Г.В. Сиротюк.
Марта Гілецька – у Національному університеті «Чернігівська політехніка» зі спеціальності «Інтелектуальна власність». Тема роботи – «Жіноче винахідництво у формуванні інтелектуальної власності». Науковий керівник – д.е.н., в.о. проф. І.В. Черевко.
Учасником VIII Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції «Сучасний менеджмент: витоки, реалії та перспективи розвитку», присвяченої 71-й річниці від дня народження д.е.н., проф. П.С. Березівського та з нагоди святкування 75-ї річниці заснування кафедри менеджменту ім. проф. Є.В. Храпливого Львівського НУП (18 травня 2022 р.), була студентка Марія Поташник, що виступила з доповіддю «Підвищення ефективності використання сільськогосподарських угідь» (науковий керівник – к.е.н., доцент Р.І. Магійович).
13 травня 2022 року гурток «Економіст» делегував на Звітну студентську наукову конференцію за результатами досліджень 2021 року факультету економіки, управління та права студентку Роксолану Жигайло. Товариству вона представила доповідь «Перспективні напрями інноваційного розвитку сільськогосподарських підприємств». Науковий керівник – к.е.н., доцент Г.В. Сиротюк.
Звітна наукова студентська конференція за результатами досліджень 2021 року
5 травня 2022 року на кафедрі економіки в онлайн-режимі відбулася Звітна студентська наукова конференція за результатами досліджень 2021 року. Організатор засідання – керівник гуртка «Економіст», к.е.н., доцент О.Р. Василина. На конференції студентами освітнього рівня «Бакалавр» і «Магістр» були успішно висвітлені результати наукових досліджень актуальних економічних тем та проблем. На основі презентативного матеріалу заслухано доповіді з цікавими фактами, оригінальністю викладу та особистим поясненням проблематики. Обрано переможницю – Роксолану Жигайло, яка представлятиме наукові досягнення на рівні факультету управління, економіки та права.
2021 рік
Студентка Мар’яна Ключка взяла участь у XXII Міжнародному студентському науковому форумі «Студентська молодь і науковий прогрес в АПК» з доповіддю на тему «Оцінка рівня економічної безпеки аграрних підприємств» (6 жовтня 2021 р.). Науковий керівник – к.е.н., доцент Г.В. Сиротюк.
Переможці Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт:
Мар’яна Ключка – диплом ІІІ ступеня у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціалізації «Економіка бізнесу», який проходив в Поліському національному університеті 21 квітня 2021 року. Тема роботи – «Підвищення рівня економічної безпеки суб’єктів аграрного бізнесу».
Олександр Патроник – диплом ІІІ ступеня у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Економіка та управління національним господарством», який проходив у Одеському національному університеті імені І. Мечникова 30 квітня 2021 року. Тема роботи – «Маркетинговий механізм розвитку сільськогосподарських підприємств». Науковий керівник – к.е.н., доцент Н.Б. Зеліско.
Світлана Черненко – диплом ІІІ ступеня у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Економіка підприємства», який проходив у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка 15-16 квітня 2021 року. Тема наукової роботи – «Аналіз трансформування сільськогосподарських підприємств Львівської області». Науковий керівник – к.е.н., доцент С.М. Колач.
Звітна студентська конференція за результатами науково-дослідної роботи у 2020 році
29 березня 2021 року на кафедрі економіки відбулось засідання студентського наукового гуртка «Економіст» в рамках Звітної студентської конференції, у якій брали участь студенти економічного факультету і факультету будівництва та архітектури. Студенти готували тези у збірник студентських праць і в дистанційному режимі ділились своїми науковими результатами щодо вирішення актуальних проблем державної економічної політики під час пандемії коронавірусної інфекції, загроз та шляхів зміцнення економічної безпеки суб’єктів аграрного бізнесу, ролі спеціальних економічних зон, розвитку сільських територій тощо.
Згідно з результатами засідання студентського наукового гуртка «Економіст» перемогла студентка Мар’яна Ключка з доповіддю «Загрози та шляхи зміцнення економічної безпеки суб’єктів аграрного бізнесу» (науковий керівник – к.е.н., доцент Г.В. Сиротюк).
2020 рік
Переможці Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт:
Діана Герасимчук – диплом ІІІ ступеня у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціалізації «Економіка та управління національним господарством», який проходив в Одеському національному університеті імені І.І. Мечникова 22 квітня 2020 року. Науковий керівник – к.е.н., доцент Н.Б. Зеліско.
Мар’яна Юськів – диплом ІІІ ступеня у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Економіка сільського господарства та АПК», який проходив у Подільському державному аграрно-технічному університеті 9-10 квітня 2020 року. Науковий керівник – к.е.н., доцент Г.В. Сиротюк.
Софія Руданецька – диплом ІІІ ступеня у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціалізації «Економіка та економічна політика», який проходив у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка 23 березня 2020 року. Науковий керівник – к.е.н., доцент Н.Б. Зеліско.
Діана Герасимчук – диплом І ступеня в секції «Соціальний проєкт» у Всеукраїнському конкурсі бізнес-планів підприємницької діяльності, який проходив на базі Навчально-наукового інституту бізнесу і менеджменту ХНТУСГ імені Петра Василенка 11-14 травня 2020 року. Науковий керівник – к.е.н., доцент Н.Б. Зеліско.
Призери Всеукраїнського конкурсу дипломних робіт студентів закладів вищої освіти зі спеціальності «Економіка» спеціалізації «Економіка підприємства» ОС «Магістр» на базі Харківського національного автомобільно-дорожнього університету (23 квітня 2020 року):
Тарас Юрченко – диплом ІІІ ступеня (науковий керівник – к.е.н., доцент Г.В. Сиротюк);
Світлана Пеприк – перемога у номінації «За актуальність теми дослідження» (науковий керівник – д.е.н., професор Г.В. Черевко);
Юрій Солиган – перемога у номінації «За застосування економіко-математичних методів» (науковий керівник – к.е.н., доцент Г.В. Сиротюк).
2019 рік
Переможці Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт:
Софія Руданецька – диплом ІІ ступеня у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Економіка та економічна політика», який проходив у Київському національному університеті ім. Т.Г. Шевченка 18-19 березня 2019 р. Науковий керівник – к.е.н., доцент Н.Б. Зеліско.
Світлана Черненко – диплом ІІI ступеня у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Економіка сільського господарства та АПК», який проходив у Подільському державному аграрно-технічному університеті 11-12 квітня 2019 р. (м. Кам’янець-Подільський). Науковий керівник – к.е.н., доцент С.Ф. Яців.
Христина Очерклевич – диплом ІІI ступеня у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Економіка підприємства», який проходив 19 квітня 2019 р. у м. Києві. Науковий керівник – к.е.н., доцент З.П. Березівський.
Лілія Михальчук – призер (диплом ІІІ ступеня) соціального проєкту Scholarship in Ukraine (14 березня 2019 р., м. Дніпро). Науковий керівник – к.е.н., доцент Г.В. Сиротюк.
Переможці олімпіад
Всеукраїнська студентська олімпіада з дисципліни «Економіка природокористування» у Львівському національному аграрному університеті:
Світлана Хвалібота – диплом І ступеня;
Геннадій Мелюх – диплом ІІІ ступеня.
Всеукраїнська студентська олімпіада з дисципліни «Економічна теорія» в Одеському національному університеті ім. Іллі Мечнікова:
Діана Герасимчук – диплом ІІІ ступеня.
2018 рік
Результати Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт:
Лілія Михальчук – диплом ІІІ ступеня у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Економіка сільського господарства та АПК» у Подільському державному аграрно-технічному університеті (м. Кам’янець-Подільський, 5-6 квітня 2018 р.). Науковий керівник – к.е.н., доцент Г.В. Сиротюк.
Степан Лесюк – диплом ІІ ступеня у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Економіка сільського господарства та АПК» у Подільському державному аграрно-технічному університеті (м. Кам’янець-Подільський, 5-6 квітня 2018 р.). Науковий керівник – к.е.н., доцент Н.Б. Зеліско.
Переможці олімпіад
Всеукраїнська студентська олімпіада з дисципліни «Економіка природокористування» у Львівському національному аграрному університеті:
Тарас Юрченко – диплом ІІ ступеня;
Олег Цяпич – диплом ІІІ ступеня.
Всеукраїнська студентська олімпіада з навчальної дисципліни «Регіональна економіка» у Київському національному економічному університеті ім. В. Гетьмана:
Геннадій Мелюх – диплом І ступеня у номінації «Оригінальність розв’язування задач», нагороджений пам’ятною монетою Національного банку України.
2017 рік
Результати конкурсу студентських наукових робіт:
Марія Вислободська – І місце у Всеукраїнському конкурсі на найкращу письмову роботу з податково-бухгалтерської тематики «Молодий експерт України», 22 грудня 2016 р. (науковий керівник – к.е.н., доцент Г.В. Сиротюк).
Переможці олімпіад
Всеукраїнська студентська олімпіада з дисципліни «Економіка природокористування» у Львівському національному аграрному університеті:
Марія Грисьо – диплом І ступеня;
Андрій Мороз – диплом ІІІ ступеня.
2016 рік
Результати конкурсу студентських наукових робіт:
М. Чубінська – диплом ІІІ ступеня, м. Кам’янець-Подільський.
Переможці олімпіад:
М. Винників – диплом І ступеня у Всеукраїнській студентській олімпіаді з дисципліни «Економіка природокористування» у Львівському національному аграрному університеті.
Виховна робота на кафедрі економіки
Виховна робота на кафедрі економіки є органічним компонентом освітньої діяльності навчального закладу. Виховні заходи проводяться викладачами кафедри для студентів усіх форм навчання. Також співробітниками кафедри здійснюється профорієнтаційна робота зі школярами, майбутніми вступниками у ЛНУП, з метою підготовки професійно орієнтованої молоді.
Національно-патріотичне виховання студентів на кафедрі економіки ЛНУП передбачає: формування у них національної свідомості та відповідальності за долю України; виховання любові до рідної землі, її історії, сприяння відновленню і збереженню історичної пам’яті; культивування найкращих рис справжньої української ментальності (працелюбності, індивідуальної свободи, шанобливого ставлення до природи та ін.); виховання дбайливого ставлення до національного багатства країни, мови, культури та народних традицій.
Виховання та психологічна підтримка під час війни
Практичним психологом ЛНУП М.В. Ходаковою у дистанційному режимі було проведено виховну годину для студентів та аспірантів спеціальності 051 «Економіка». Лекцію разом зі студентами прослухали і викладачі кафедри економіки.
Професійні поради та важливі настанови Мирослави Володимирівни дали практичні корективи щодо психоемоційної поведінки людини у воєнний час.
Відповідно до затверджених планів в академічних групах проводяться тематичні виховні години.
Відкриту виховну годину, присвячену 36-й річниці Чорнобильської катастрофи та воєнним подіям в Україні від 2014 р. до сьогодення, було проведено для студентів третього року навчання ОС «Бакалавр» спеціальності 051 «Економіка». На заході були присутні викладачі кафедри економіки.
Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну принесло кровопролиття та перекреслило мрії багатьох молодих українців. Чимало юнаків і дівчат пішли добровольцями до війська, щоб зі зброєю в руках захищати свою країну від агресора, долучилися до лав територіальної оборони, вчаться надавати медичну допомогу пораненим та займаються волонтерством. Війна Росії проти України вмить докорінно змінила життя української молоді.
Саме така проблема стала темою відкритої виховної години «Виклики сьогодення та шляхи їх вирішення», яку було проведено в академічних групах для студентів другого року навчання ОС «Бакалавр» спеціальності 051 «Економіка».
Україна переживає найбільше випробування у своїй новітній історії – повномасштабну збройну боротьбу з російським агресором за власну незалежність і територіальну цілісність. Завжди у найважчі часи нашої історії знаходилися відважні, які добровільно брали зброю до рук і ставали на захист своєї Батьківщини.
Виховну годину, присвячену українським добровольцям, було проведено для студентів четвертого року навчання ОС «Бакалавр» спеціальності 051 «Економіка».
З нагоди нового державного свята – Дня Української державності, яке співпадає з Днем хрещення Київської Русі-України, 28 липня 2022 року викладачі кафедри економіки та студенти спеціальності «Економіка» прослухали лекцію «Українська державна традиція: генеза і розвиток в Києво-Руській державі», організовану Департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації.
Лекторка – доцент, кандидат історичних наук Ольга Щодра, завідувачка кафедри давньої історії України та архівознавства Львівського національного університету імені Івана Франка – наголосила на тисячолітніх традиціях українського державотворення, яке своїм корінням сягає часів заснування міста Києва та розквітло за князювання Володимира Великого, день ангела якого сьогодні святкуємо.
«Державність – то мрія і право кожного народу. Народ має бажати своєї державности, а в неволі про те думати і до цього прямувати, коли не хочете бути постійно рабом сильніших чи хитріших сусідів» (Йосип Сліпий).
Будуймо разом нашу державність, укріплюймо її своїми здобутками на шляху до святої Перемоги.
Навчальний процес
Кафедра економіки ЛНУП є випусковою для спеціальності 051 «Економіка» (освітні ступені «Бакалавр», «Магістр» та доктор філософії (PhD-програма).
Перелік освітніх компонентів, які викладаються на кафедрі для здобувачів вищої освіти, що навчаються за ОПП «Економіка» РВО «Бакалавр» спеціальності 051 «Економіка»:
- Вступ до фаху;
- Економічна теорія;
- Економіка підприємства;
- Регіональна та національна економіка;
- Економіка природокористування;
- Економіка аграрного ринку;
- Економіка розвитку;
- Економіка та організація інвестиційної та інноваційної діяльності;
- Економіка автоматизованого виробництва;
- Економіка соціальної сфери;
- Економічна політика;
- Економіка інноваційного підприємства;
- Бізнес-економіка та аналітика;
- Інтелектуальна власність;
- Обґрунтування господарських рішень та оцінка економічних ризиків;
- Державне регулювання економіки та цінова політика;
- Внутрішній економічний механізм підприємства;
- Потенціал підприємства;
- Стратегія підприємства та управління витратами;
- Соціально-трудові відносини;
- Тіньова економіка;
- Конкурентна розвідка та основи кібербезпеки;
- Економічна безпека підприємства;
- Економіка бізнесу;
- Економічні основи соціального забезпечення;
- Інформаційна безпека підприємства;
- Цифрова трансформація економіки;
- Стратегія економічної безпеки;
- Оцінка економічної безпеки;
- Організація і планування виробництва;
- Стратегія інноваційного підприємства;
- Оцінка інноваційних ризиків;
- Політика інституційних перетворень;
- Конкурентна політика;
- Моделі економічного розвитку;
- Діагностика тінізації економіки;
- Прийняття рішень у сфері економічної діяльності.
Перелік освітніх компонентів, які викладаються на кафедрі для здобувачів вищої освіти, що навчаються за ОПП «Економіка» РВО «Магістр» спеціальності 051 «Економіка»:
- Наукові дослідження в економіці;
- Економіка вражень;
- Економічне обґрунтування та управління проєктами;
- Економіка світового сільського господарства;
- Економічна діагностика;
- Цифрова економіка;
- Циркулярна економіка;
- Глобальна економіка;
- Економічна діагностика;
- Інтелектуальний бізнес;
- Соціальна відповідальність;
- Публічні закупівлі;
- Ринок та конкуренція;
- Академічна доброчесність;
- Інноваційна діяльність підприємства;
- Венчурний бізнес;
- Економічний ризик;
- Соціальна економіка;
- Біоекономіка;
- Конкурентоспроможність підприємства;
- Трансфер технологій;
- Економічний ризик;
- Виробнича економіка;
- Економічне управління підприємством;
- Економіка та організація діяльності об’єднань підприємств.
Перелік освітніх компонентів, які викладаються на кафедрі для здобувачів третього (освітньо-наукового) РВО «Доктор філософії» (PhD) у галузі знань 05 «Соціальні і поведінкові науки» за спеціальністю 051 «Економіка»:
- Моделі аграрної економіки;
- Право інтелектуальної власності;
- Європейська економічна інтеграція;
- Економіка світового сільського господарства;
- Організація ринку сільськогосподарської продукції;
- Дорадництво у сфері агробізнесу;
- Поведінкова економіка;
- Економіка розвитку;
- Кооперація в агропромисловому комплексі.
Рівень викладання навчальних дисциплін підтримується відкритим навчальним процесом, взаємовідвідуванням лекцій, практичних занять, вивченням і впровадженням досвіду організації навчання під час підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників кафедри.
Навчально-методична робота на кафедрі ведеться за такими напрямками: підготовка навчальних посібників і методичних рекомендацій з навчальних дисциплін; розробка і впровадження нових форм і технологій навчання студентів, зокрема дистанційного навчання; організація та керівництво навчальним процесом у філіалах кафедри та аграрних підприємствах; керівництво кваліфікаційними роботами здобувачів вищої освіти. Щорічно екзаменаційна комісія рекомендує кваліфікаційні роботи для впровадження у виробництво, а випускників кафедри – до вступу в аспірантуру.
Науково-педагогічні працівники кафедри економіки постійно беруть участь у програмах підвищення кваліфікації, стажуваннях та інших видах і формах професійного зростання.
Основні завдання, які вирішуються під час підвищення кваліфікації викладачів кафедри: оновлення, розширення знань, удосконалення раніше набутих і опановування нових компетенцій у педагогічній, науково-дослідній, організаційно-управлінській діяльності.
Професорсько-викладацький склад кафедри економіки підвищує кваліфікацію як в Україні, так і за кордоном:
У 2017 році – підвищення кваліфікації у Національному університеті біоресурсів і природокористування України. Тема «Інноваційна спрямованість педагогічної діяльності» (к.е.н., доц. С.Ф. Яців, к.е.н., доц. З.П. Березівський);
У 2017 році – піврічне стажування в Державній вищій технічно-економічній школі ім. Броніслава Маркевича (м. Ярослав, Республіка Польща) (д.е.н., проф. Г.В. Черевко, к.е.н., доц. І.В. Черевко);
У 2019 році – піврічне стажування в Старопольській вищій школі в м. Кельце, Республіка Польща (к.е.н., доц. Н.Б. Зеліско, к.е.н., доц. С.Ф. Яців, к.е.н., доц. К.М. Руліцька, к.е.н., Р.І. Магійович, к.е.н., доц. С.М. Колач, к.е.н., доц. О.Р. Василина, к.е.н., доц. З.П. Березівський);
У 2019 році – пройшли навчання в ННІЗПО ЛНАУ і отримали кваліфікаційне свідоцтво сільськогосподарського експерта-дорадника (к.е.н., доц. С.Ф. Яців, к.е.н., доц. К.М. Руліцька, к.е.н., доц. З.П. Березівський);
У 2020 році – колектив кафедри економіки пройшов підвищення кваліфікації в Навчально-науковому інституті заочної та післядипломної освіти Львівського національного аграрного університету за напрямом «Використання платформи Zoom для дистанційного навчання та роботи. Користування платформою Moodle. Методика ведення заняття в дистанційному режимі»;
У 2021 році – колектив кафедри економіки пройшов підвищення кваліфікації в Навчально-науковому інституті заочної та післядипломної освіти Львівського національного аграрного університету за напрямом «Організація навчального процесу у закладах освіти за допомогою сучасних інноваційних технологій, а також можливості інтегрування різних систем та платформ у єдине віртуальне навчальне середовище»;
У 2021 році – міжнародне стажування «Фандрейзинг та основи проєктної діяльності в закладах вищої освіти» у Ягеллонському університеті в Кракові, в рамках якого працювала над розробкою міжнародного наукового проєкту «Імплементація культури, якості навчання, викладання та оцінювання у закладах вищої освіти України» к.е.н., доц. Н.Б. Зеліско;
Лютий 2021 р. – підвищення кваліфікації в ДНУ «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації» на тему «Академічна доброчесність. Інституціональна система підтримки академічної доброчесності та "антиплагіатні" сервіси» (д.е.н., проф. Г.В. Черевко, к.е.н., доц. Г.В. Сиротюк, к.е.н., доц. І.В. Черевко);
Березень 2021 р. – підвищення кваліфікації за видом навчання за програмою підвищення кваліфікації онлайн-форуму «Цифрові трансформації в освіті, бізнесі, IT та культурі» (к.е.н., доц. І.В. Черевко);
Березень 2021 р. – сертифіковані курси з організації роботи з неповносправними студентами (Жешувський університет, Республіка Польща) (д.е.н., проф. Г.В. Черевко);
Липень 2021 р. – підвищення кваліфікації за курсом «Інтелектуальна власність та основи патентознавства» (Міжгалузевий інститут післядипломної освіти Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут») (д.е.н., проф. Г.В. Черевко, к.е.н., доц. І.В. Черевко);
2022 р. – навчання з управління авторськими правами та суміжними правами на об’єкти інтелектуальної власності (Жешувський університет, Республіка Польща); навчання з основ комерціалізації об’єктів промислової власності (Опольський університет, Жешувський університет, Республіка Польща) (д.е.н., проф. Г.В. Черевко);
Науково-практичний семінар з підвищення кваліфікації «Техніки для розвитку емоційного інтелекту» (Компанія EdEra) (д.е.н., проф. Г.В. Черевко);
Вебінари компанії Clarivate Analytics (к.е.н., доц. Г.В. Сиротюк, к.е.н., доц. З.П. Березівський);
Онлайн-курс European Academy of Sciences and Research (к.е.н., доц. Г.В. Сиротюк);
Лютий 2022 р. – участь у науково-практичному семінарі з підвищення кваліфікації на тему «Комерційна таємниця. Організація захисту комерційної таємниці на підприємстві, в організації, установі тощо» (д.е.н., проф. Г.В. Черевко, д.е.н., в.о. проф. І.В. Черевко);
Лютий 2022 р. – підвищення кваліфікації в Офісі доброчесності НАЗК за курсом «6 кроків до доброчесності: від теорії до практики» (д.е.н., в.о. проф. І.В. Черевко);
Квітень 2022 р. – «Навчати та навчатись в умовах війни – наші сили і виклики» (SoftServe/IT academy) (д.е.н., проф. Г.В. Черевко, д.е.н., в.о. проф. І.В. Черевко);
Червень 2022 р. – тренінг «Академічна доброчесність як рушійна сила підвищення якості вищої освіти: кейси акредитаційної експертизи» (д.е.н., в.о. проф. І.В. Черевко);
Липень 2022 р. – підвищення кваліфікації як учасника проєкту з розвитку співпраці бізнесу та університетів «Uni-Biz Bridge», який присвячений розвитку soft-skills викладача (д.е.н., проф. Г.В. Черевко, к.е.н., доц. Г.В. Сиротюк, д.е.н., в.о. проф. І.В. Черевко);
Липень 2022 р. – участь у Літній школі АПД-2022 «Аграрна торговельна політика України – виклики та перспективи в контексті євроінтеграції», організованій проєктом «Німецько-український агрополітичний діалог» (АПД) у співпраці з Державною установою «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти» та Київською школою економіки (KSE) (д.е.н., проф. Г.В. Черевко);
У травні-червні 2022 р. – науково-педагогічне підвищення кваліфікації у Центрі українсько-європейського наукового співробітництва (НУ «Одеська юридична академія») за програмою «Освітній процес в умовах воєнного стану в Україні» (д.е.н., в.о. проф. І.В. Черевко);
Серпень 2022 р. – навчання для викладачів та координаторів курсу «Створення та розвиток IT-продуктів» Genesis, Product IT Foudation for Education (к.е.н., доц. Г.В. Сиротюк).
Співпраця кафедри в напрямку покращення якості освітнього процесу
На кафедрі економіки щорічно відбуваються семінари зі залученням стейкхолдерів освітніх програм, представників бізнесу та потенційних роботодавців. За результатами робочих зустрічей та семінарів напрацьовуються механізми залучення практиків до проведення занять як на кафедрі, так і в умовах виробництва, активно обговорюються освітні програми та навчальні плани з метою приведення освітнього процесу у відповідність до вимог сьогодення.
Для забезпечення якісної підготовки фахівців зі спеціальності «Економіка» кафедрою здійснюється залучення в освітній процес стейкхолдерів. Така співпраця дозволяє розширити необхідні компетенції та підготувати спеціалістів відповідно до потреб ринку.
Стейкхолдери освітніх програм
ОПП «Бакалавр»:
1. Тетяна Петрівна Гетьман – директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації;
2. Іван Ярославович Паньків – директор Національної асоціації дорадчих служб України, директор Львівської аграрної дорадчої служби;
3. Петро Андрійович Вовк – голова Фермерського господарства «Малинівка» (Пустомитівський район Львівської області);
4. Любомира Романівна Шалай – начальник відділу аналізу даних статистики сільського господарства та навколишнього середовища Головного управління статистики у Львівській області;
5. Оксана Андріївна Голод – начальник відділу поширення інформації, комунікацій із користувачами та громадськістю Головного управління статистики у Львівській області;
6. Василь Зіновійович Кіт – власник, головний технолог та ідейний натхненник бренду WakoMeat;
7. Ярослав Григорович Лелик – голова Фермерського господарства «Лелик» (Жовківський район Львівської області);
8. Андрій Васильович Нестерович – директор Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАСНЕБРУК»;
9. Роман Ярославович Ткачишин – директор ТзОВ «ЕКО МІТ»;
10. Володимир Євгенович Височанський – керівник відділення АТ Ощадбанк (м. Кам’янка-Бузька).
ОПП «Магістр»:
1. Людмила Вікторівна Гончаренко – заступник директора департаменту, начальник управління стратегічного планування, підприємництва та фінансового забезпечення департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації;
2. Василь Іванович Ткачук – доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри економіки і підприємництва Поліського національного університету;
3. Тамара Андріївна Люшин – головний бухгалтер ТОВ «Агролан Крупець»;
4. Ірина Юріївна Саноцька – начальник фінвідділу Белзької територіальної громади Львівської області.
ОНП «Доктор філософії» (PhD)
1. Іван Федорович Баланюк – доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри обліку і аудиту ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»;
2. Віктор Павлович Музика – доктор ветеринарних наук, заступник директора з наукової роботи (Державний науково-контрольний інститут ветеринарних препаратів і кормових добавок);
3. Людмила Вікторівна Гончаренко – заступник директора департаменту, начальник управління стратегічного планування, підприємництва та фінансового забезпечення департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації.
Практична підготовка здобувачів вищої освіти
Навчальна та виробнича практики здобувачів вищої освіти є важливою складовою частиною навчального процесу і покликані забезпечити закріплення теоретичних знань та набуття професійних навичок і вмінь здобувачами вищої освіти, адаптувати їх до майбутньої роботи за спеціальністю.
Навчальну практику здобувачі вищої освіти проходять під керівництвом науково-педагогічних працівників кафедри економіки на базі навчально-методичних кабінетів кафедри. Для майбутнього фахівця важливими є наявність інтересу до практики, бажання отримати знання і освоїти навички, які надає йому практика. Тут важлива не тільки роль самого студента як суб’єкта освітнього процесу, а й роль керівника практики від кафедри.
Виробнича практика є однією з найважливіших умов формування професійної компетентності здобувачів вищої освіти, оскільки приводить до отримання цілого комплексу вагомих результатів: підготовки до основних видів професійної діяльності, реалізації набутих професійних знань, умінь і навичок у практичних умовах, і, що особливо важливо, до професійної адаптації, тобто професійного самовизначення, входження в професію, освоєння нової соціальної ролі, інтеграції особистісних і професійних якостей. Виробнича практика проводиться на підставі договорів на її проведення. Здобувачі вищої освіти самостійно обирають бази практик, які пізніше є об’єктами для виконання курсових та кваліфікаційних робіт.
Здобувачі вищої освіти спеціальності 051 «Економіка» також мають широкі можливості пройти закордонні виробничі практики, взяти участь в обміні (трансфері) студентів, навчатись за програмою подвійних дипломів у європейських університетах, з якими ЛНУП має укладені договори. Головними європейськими країнами, які студенти можуть обрати для проходження практик, є Польща, Німеччина, Швеція, Данія.
Бази виробничої практики здобувачів вищої освіти спеціальності 051 «Економіка»
1. Фермерське господарство «Урожай Плюс» (Володимир-Волинський район Волинської області);
2. ПП «Аграрний острів» (Стрийський район Львівської області);
3. ТЗОВ «Агро Фрутіка Бишків» (Львівський район Львівської області);
4. Фермерське господарство «Агродрайв» (м. Шацьк, Волинська область);
5. Фермерське господарство «Родич Я. В.» (Яворівський район Львівської області);
6. Товариство з обмеженою відповідальністю «Ю ГРУП АГРО» (м. Львів);
7. Товариство з обмеженою відповідальністю «Стир-Агротех» (Золочівський район Львівської області);
8. Фермерське господарство «Богдан» (Червоноградський район Львівської області);
9. Фермерське господарство «ЛІМ» (Львівський район Львівської області);
10. Рава-Руська міська рада (Львівський район Львівської області);
11. Фермерське господарство «BMW» (Львівський район Львівської області);
12. Державне підприємство «Старицький військовий лісгосп» (Яворівський район Львівської області);
13. ТОВ «Контінентал Фармерз Груп» (Тернопільський район Тернопільської області);
14. Жовтанецька ОТГ (Львівський район Львівської області);
15. Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Краяни» (Львівський район Львівської області);
16. Товариство з обмеженою відповідальністю «Уїзд» (Івано-Франківський район Івано-Франківської області);
17. Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Добротвір» (Львівський район Львівської області);
18. Фермерське господарство «Лісова поляна» (м. Мостиська, Львівська область);
19. Товариство з обмеженою відповідальністю «Крез-Дубно» (Дубенський район Рівненської області);
20. Фермерське господарство «Волебаранецьке» (Самбірський район Львівської області);
21. Фермерське господарство «Малинівка» (Львівський район Львівської області);
22. Фермерське господарство «Колоденське» (Львівський район Львівської області);
23. Товариство з обмеженою відповідальністю «Княжі лани» (Золочівський район Львівської області);
24. Товариство з обмеженою відповідальністю «Жива Земля Потутори» (Тернопільський район Тернопільської області);
25. Товариство з обмеженою відповідальністю «Апогей Агро» (Золочівський район Львівської області);
26. Приватне підприємство Приватна агроторгова фірма «Винниківська» (Львівський район Львівської області);
27. Департамент агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації.
Вагоме значення у підготовці фахівців економічного профілю має практичне засвоєння знань. Кафедра економіки має філії на базі фермерського господарства «Лелик» (Львівський район Львівської області), ННЦ ЛНУП, Інституту регіональних досліджень НАН України та ін. На базі філій кафедри проходить виробнича та передатестаційна практика здобувачів вищої освіти, стажування та підвищення кваліфікації професорсько-викладацького складу, виконуються дослідницько-прикладні роботи з госпдоговірної тематики та здійснюється координація навчально-методичної роботи кафедри з актуальними проблемами виробництва.
Наукова робота – невід’ємний напрямок діяльності кафедри економіки. В центрі уваги науковців кафедри завжди були і є актуальні проблеми розвитку аграрної економіки, які здебільшого характеризуються комплексним характером, що характерно власне для даної кафедри, оскільки спеціальність 051 «Економіка» передбачає володіння широким спектром знань з усіх сфер економічної активності.
За сучасними пріоритетними напрямками наукових досліджень, що здійснюються у Львівському національному університеті природокористування, сформована наукова школа завідувача кафедри економіки, доктора економічних наук, професора, Заслуженого діяча науки і техніки України Георгія Владиславовича Черевка – «Економіка раціонального використання природних ресурсів та зрівноважений розвиток територій».
Під керівництвом Г.В. Черевка захищено:
- 5 докторських дисертацій: Ф.В. Горбонос (2005 р.), В.І. Ткачук (2012 р.), В.А. Колодійчук (2015 р.), Н.М. Ступень (2018 р.), Р.М. Ступень (2019 р.);
- 23 кандидатські дисертації: В.А. Колодійчук (1998 р.), Р.К. Шурпенкова (1999 р.), Т.С. Гачек (1999 р.), І.М. Тофан (2000 р.), З.П. Березівський (2003 р.), В.П. Вантух (2004 р.), Т.М. Кохана (2005 р.), С.Ф. Яців (2011 р.), Н.І. Василенька (2007 р.), А.О. Павленчик (2008 р.), М.С. Ващик (2008 р.), О.О. Дадак (2009 р.), Г.І. Шимечко (2009 р.), Л.Я. Глубіш (2009 р.), Я.П. Березівський (2010 р.), Н.Р. Струк (2011 р.), Г.М. Дудич (2011 р.), Л.М. Кобрин (2014 р.), Є.В. Савченко (2014 р.), Ю.В. Дубневич (2015 р.), Н.О. Піняга (2016 р.), О. Смулка (2020 р.), В. Шугало (2021 р. – PhD).
Тема наукових досліджень кафедри економіки на 2021–2025 рр.:
Інноватизація економіки як чинник зрівноваженого розвитку сільських регіонів та формування продовольчої безпеки країни.
Керівник: д.е.н., проф. Г.В.Черевко.
Основні напрями досліджень та виконавці:
- Тенденції та перспективи розвитку сільських регіонів і формування продовольчої безпеки країни – проф. Г.В. Черевко, доц. Н.Б. Зеліско, доц. Р.І. Василина, доц. Р.І. Магійович.
- Стратегічні напрями розвитку сільських регіонів у контексті міжнародного співробітництва – доц. Н.Б. Зеліско, доц. Р.І. Магійович.
- Ефективність функціонування виробників аграрної продукції та використання їх ресурсів – доц. С.Ф. Яців, доц. К.М. Руліцька, доц. С.М. Колач.
- Енергоефективність та енергонезалежність сільських регіонів – проф. Г.В. Черевко, доц. Г.В. Сиротюк.
- Державне регулювання аграрної економіки в контексті зрівноваженого розвитку сільських регіонів – проф. Г.В. Черевко, доц. З.С. Березівський.
- Нішева інноватизація аграрної економіки як чинник зрівноваженого розвитку сільських регіонів та формування продовольчої безпеки країни – доц. І.В. Черевко.
- Удосконалення економічних взаємовідносин у сфері аграрної економіки – проф. Г.В. Черевко, доц. Н.Б. Зеліско, доц. О.Р. Василина, доц. С.М. Колач.
З 2013 року кафедрою економіки проводиться Міжнародна науково-практична інтернет-конференція «Ефективність функціонування сільськогосподарських підприємств» із щорічною конкретизацією її тематики відповідно до найбільш актуальних проблем.
2012 р. – Ефективність функціонування сільськогосподарських підприємств.
2013 р. – Ефективність функціонування сільськогосподарських підприємств.
2014 р. ‒ Ефективність функціонування сільськогосподарських підприємств (присвячена 60-річчю кафедри економіки підприємства ЛНАУ).
2015 р. – Інноваційний розвиток підприємств аграрної сфери економіки.
2016 р. ‒ Форсайт розвитку підприємств аграрної сфери економіки.
2017 р. – Сільськогосподарські підприємства України в умовах євроінтеграційних процесів.
2018 р. ‒ Сільськогосподарські підприємства України в умовах агропромислової інтеграції.
2019 р. ‒ Формування і ефективність використання ресурсного потенціалу сільськогосподарських підприємств.
2020 р. ‒ Світові тенденції розвитку агропромислового виробництва.
2021 р. (2-4 червня) ‒ Ефективність використання ресурсного потенціалу сільськогосподарських підприємств.
2022 р. (2-3 червня) – Ефективність інноваційного розвитку аграрних підприємств.
Збірники матеріалів проведених інтернет-конференцій
Міжнародна наукова співпраця
Завідувач кафедри економіки, д.е.н., професор Георгій Черевко є постійним членом наукового комітету щорічних Міжнародних наукових конференцій, що організовуються кафедрою логістики Варшавського університету природничих наук (SGGW): 2021 р. – доповідь «Coronavirus vs agriculture in Ukraine»; 2022 р. – доповідь «Stan i możliwości rozwoju agrologistyki rzecznej w Ukrainie».
Завідувач кафедри економіки, д.е.н., професор Георгій Черевко – постійний член наукового комітету Міжнародної наукової конференції «Zaopatrzenie w energię w krajach grupy Wyszehradzkiej». 2021 р. – доповідь «Solar energetics of Ukraine and the experience of the V4 countries».
Завідувач кафедри економіки, д.е.н., проф. Георгій Черевко є постійним членом Конгресу товариства економістів сільського господарства і агробізнесу.
В межах реалізації міжнародного проєкту «Німецько-український агрополітичний діалог» 25-29 липня 2022 р. д.е.н., професор, завідувач кафедри економіки Георгій Черевко був учасником «Літньої школи АПД – 2022», яка була організована у співпраці з Науково-методичним центром вищої та фахової передвищої освіти та Київською школою економіки. Ключовою ціллю заходу було представлення міжнародного досвіду сфери аграрної торговельної політики у частині адаптації нашої держави до інтеграційних процесів та якнайшвидшого приєднання України до Європейського співтовариства із врахуванням умов сьогодення.
10 червня 2022 року в режимі онлайн з використанням платформи Teams відбулася XVI Міжнародна наукова конференція «Сучасні проблеми економіки, менеджменту, фінансів, страхування та банківської справи» («Współczesne problemy ekonomii, zarządzania, finansów, ubezpieczeń i bankowości»), організована факультетом суспільних наук Мазовецького державного університету у Плоцьку (Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku).
В рамках співпраці із науковим закладом до складу ради наукового комітету конференції були включені проректор з наукової роботи ЛНУП, д.е.н., проф. І.Б. Яців та завідувач кафедри економіки ЛНУП, д.е.н., проф. Г.В. Черевко, які виступили з науковою доповіддю на тему «Economic and social consequences of production concentration in agricultural enterprises of Ukraine», ознайомивши учасників із функціонуванням в Україні крупних сільськогосподарських підприємств типу агрохолдингів, які в сучасних умовах війни продемонстрували набагато більшу здатність до економічного виживання та стійкості, ніж дрібніші господарства у сфері агробізнесу. В конференції взяли участь вчені з багатьох країн світу, в т.ч. з Індії, Латвії, Туреччини, Пакистану, Литви.
К.е.н., доцентка кафедри економіки Кароліна Руліцька в рамках програми Erasmus+ 6-10 червня 2022 р. у складі групи викладачів ЛНУП відвідала Природничий університет у Любліні (Республіка Польща). Результатом реалізації програми мобільності для викладачів стали прочитані лекції англійською мовою для 90 студентів спеціальності «Економіка» кафедри економіки і агробізнесу факультету агробіоінженерії та участь у наукових заходах, організованих університетом.
Студенти та викладачі, присутні на лекціях, проявили зацікавленість у запропонованих їх увазі темах наукових досліджень, ставили запитання та висловлювали своє бачення економічних процесів, які відбуваються в українському аграрному секторі. Активне обговорення вступу України в Європейський Союз та польський досвід форсайт-досліджень підтвердили актуальність та важливість наукових досліджень в цьому напрямку. Особливе захоплення студентів та викладачів викликала запропонована методологія форсайт-досліджень та її вплив на розвиток аграрного сектору України.
В контексті співпраці у сфері освітнього процесу з нашими колегами з Польщі кафедрою економіки ЛНУП було організовано і проведено 4 квітня 2022 р. відкриту онлайн-лекцію для аспірантів, магістрів та бакалаврів спеціальності 051 «Економіка» факультету управління, економіки та права ЛНУП. Участь також взяли викладачі кафедри економіки.
Лекція була присвячена сучасним проблемам використання відходів на засадах циркулярної економіки. Професор Ельжбета Шиманська (Warsaw University of Life Sciences – SGGW) послідовно і логічно поінформувала наших студентів і аспірантів про динаміку нагромадження відходів у різних регіонах світу, джерела їх походження і структуру, про загрози, які з цим пов’язані, ознайомила їх із методикою визначення збитків від нераціонального використання цих відходів, з практикою різних країн щодо їх утилізації та ефективністю її видів.
Доцентка кафедри економіки Ганна Сиротюк 12-16 грудня 2021 року в рамках реалізації наукового міжнародного проєкту «Теоретичне, комп’ютерне й експериментальне дослідження та оптимізація структури гібридної системи на базі відновлюваних джерел енергії для енергозабезпечення об’єктів цивільного будівництва» у складі делегації ЛНАУ здійснила візит до партнерського навчального закладу в Польщі – Університету наук про життя у Варшаві (SGGW). Делегація у складі першого проректора В.В. Боярчука (керівник проєкту), завідувача кафедри енергетики С.В. Сиротюка, доцента кафедри економіки Г.В. Сиротюк провела низку зустрічей з ректором SGGW (професор, доктор габілітований Міхал Єжи Засада) та директором інституту механічної інженерії (професор, доктор габілітований Томаш Нурек), на яких обговорювались результати реалізації проєкту і перспективи виконання подальших проєктів, можливості розширення освітньої співпраці між закладами вищої освіти за програмами академічної мобільності.
Доцентка Наталія Зеліско 6 листопада – 12 грудня 2021 р. проходила міжнародне стажування «Фандрейзинг та організація проєктної діяльності в закладах вищої освіти: Європейський досвід» у Ягеллонському університеті в Кракові (Республіка Польща). В рамках підвищення кваліфікації взяла участь у розробці проєкту «Імплементація культури якості навчання, викладання та оцінювання в ЗВО України». Партнером проєкту є Львівський НУП.
У рамках проєкту Еразмус+ напряму ім. Жана Моне «Європейська політична інтеграція: історична ретроспектива та сучасність» 621046-EPP-1-2020-1-UA-EPPJMO-MODULE, який реалізовується в Глухівському національному педагогічному університеті імені Олександра Довженка, професор Георгій Черевко та в.о. професора кафедри економіки, д.е.н. Ірина Черевко взяли участь у всеукраїнському науково-методичному семінарі «Методика викладання європейської інтеграції». В ході семінару відбулось обговорення досвіду застосування методів навчання європейської інтеграції учасниками заходу, проблем поєднання власних освітніх практик із зарубіжним досвідом і набуття практичних знань та педагогічних навичок з викладання європейської інтеграції для студентів і здобувачів наукового ступеня доктора філософії.
У контексті міжнародної співпраці протягом 2018–2019 рр. викладачі кафедри доценти О.Р. Василина, С.М. Колач, Н.Б. Зеліско, К.М. Руліцька, З.П. Березівський, С.Ф. Яців пройшли піврічне стажування в Старопольській вищій школі в Кельцях (Республіка Польща).
З метою ознайомлення із засадами, системою та організацією дистанційного навчання і перейняття відповідного досвіду доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри економіки Г.В. Черевко пройшов відповідні навчальні курси у Жешувському університеті (Польща).
Д.е.н., в.о. професора Ірина Черевко та к.е.н., доцентка Наталія Зеліско є дійсними членами наукової організації «Центр українсько-європейського наукового співробітництва (The Center for Ukrainian and European Scientific Cooperation)», основною метою якої є вивчення досвіду діяльності закладів вищої освіти та суб’єктів публічного адміністрування у сфері освіти й науки держав Європейського Союзу, а також створення спільного сприятливого наукового середовища України та держав Європейського Союзу.
Результати наукових досліджень, проведених викладачами кафедри, опубліковані у вітчизняних, міжнародних та закордонних наукових фахових виданнях і у матеріалах наукових та науково-практичних конференцій різних рівнів.
Прізвище, ім’я, по батькові | Посада | Науковий ступінь, вчене звання | Основні дисципліни | Е-mail | Детальна інформація |
Сиротюк Ганна Володимирівна | завідувач кафедри, доцент | к.е.н., доцент | Економіка підприємства Економіка відновлюваної енергетики Економіка бізнесу Соціальна відповідальність Публічні закупівлі Основи економіки Інноваційний розвиток підприємства | ||
Черевко Ірина Василівна | заступник зав. кафедри, професор | д.е.н., професор | Інтелектуальний бізнес Інтелектуальна власність Право інтелектуальної власності Економіка природокористування Економіка світового сільського господарства Організація ринку сільськогосподарської продукції Академічна доброчесність Конкурентна розвідка та основи кібербезпеки | ||
Черевко Георгій Владиславович | професор | д.е.н., професор, Заслужений діяч науки і техніки України | Право інтелектуальної власності Європейська економічна інтеграція Моделі аграрної економіки Кооперація в агропромисловому комплексі Дорадництво у сфері агробізнесу Наукові дослідження в економіці Поведінкова економіка Економіка вражень Циркулярна економіка Економіка автоматизованого виробництва Економічне обґрунтування та управління проєктами Економіка природокористування | ||
Яців Світлана Федорівна | доцент | к.е.н., доцент |
Економіка підприємства Економіка та організація інноваційної діяльності Стратегія підприємства Ринок і конкуренція | ||
Василина Орися Романівна | доцент | к.е.н., доцент | Економічна теорія (Політекономія) Економічна теорія (Історія економіки та економічної думки) Стратегія підприємства та управління витратами Цифрова економіка | ||
Магійович Руслана Іванівна | доцент | к.е.н., доцент | Потенціал підприємства Економіка природокористування Тіньова економіка | ||
Березівський Зіновій Петрович | доцент | к.е.н., доцент | Вступ до фаху Державне регулювання економіки та цінова політика Економічна політика Економічний ризик Економічна теорія | ||
Колач Світлана Михайлівна | доцент | к.е.н., доцент | Економічна теорія Внутрішній економічний механізм підприємства Економічна безпека підприємства Макро- та мікроекономіка | ||
Василенька Надія Іванівна | доцент | к.е.н., доцент | Економіка природокористування | vasylenkan@ukr.net | ![]() ![]() |
Навчально-допоміжний персонал кафедри: | |||||
Черес Євгенія Михайлівна | лаборант |
Завідувач кафедри – Г.В. Черевко, доктор економічних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України.
Заступник завідувача з навчально-методичної роботи – Г.В. Сиротюк, кандидат економічних наук, доцент.
Заступник завідувача з наукової роботи – І.В. Черевко, доктор економічних наук, в.о. професора.
Заступник завідувача з виховної роботи – С.Ф. Яців, кандидат економічних наук, доцент.
Історія кафедри:
Гостра потреба сільського господарства у фахівцях-економістах зумовила у 1954 р. створення у Львівському сільськогосподарському інституті кафедри економіки сільського господарства.
Засновником і першим її завідувачем був директор Львівського сільськогосподарського інституту, кандидат економічних наук, професор В.Ф. Третьяков. Кафедру в різні роки очолювали професор В.А. Павчак, доцент В.Г. Поплавський, доцент Є.М. Лізунков, а з 1995 р. кафедрою керує д.е.н., професор, Заслужений діяч науки і техніки України Г.В. Черевко.
Протягом часу свого існування колектив кафедри розробляв пропозиції і забезпечував потреби галузі сільського господарства рекомендаціями щодо підвищення ефективності функціонування її організаційно-правових структур. В період реформування аграрного сектора економіки України та розвитку трансформаційних процесів колектив кафедри працював над вдосконаленням, формуванням і становленням нових форм господарювання, підвищенням їх економічної ефективності в ринкових умовах.
Викладачі кафедри постійно надають практичну допомогу сільськогосподарським товаровиробникам. Неодноразово викладачі кафедри залучались обласними владними установами до розробки прогнозів, планів і рекомендацій щодо розвитку аграрної економіки та сільських територій у Львівській області та Західному регіоні України. Ними були розроблені «Концепція розвитку сільського господарства Західного регіону України» та рекомендації щодо створення корпоративних, фермерських і кооперативних структур, методики обґрунтування їх розмірів, типів спеціалізації для різних природно-економічних зон Львівської області. Також розроблені рекомендації щодо вдосконалення державного земельного законодавства і державного оподаткування сільськогосподарських підприємств, визначення плати за землю, системи ціноутворення і ціни землі в сільському господарстві України та впорядкування внутрішніх економічних взаємовідносин у фермерських і кооперативних господарствах.
Науково-педагогічний колектив кафедри економіки динамічно омолоджується, вдосконалюється, підвищує свою майстерність та збільшує науковий потенціал.